Valahol Európában (film)
A Valahol Európában 1947-ben készült magyar film. Rendezője Radványi Géza.
Történet
A film a második világháború közben játszódik. Szereplői az árván, otthontalanul kóborló gyerekek, akik bandákba verődve járják az országot, és úgy tartják el magukat, ahogy tudják: élelmet lopnak. Hamarosan körözést adnak ki ellenük. Szerencséjükre találnak egy elhagyatottnak látszó várat egy kopár hegyen. A vár azonban nem lakatlan, Simon Péter egykori karmester lakja, aki a világtól megcsömörödve, magányosan él itt. A gyermekek először idegenkednek a felnőttől, ám hamarosan megbarátkoznak vele, sőt megszeretik őt. Simon ugyanis nem hazudik nekik, és nem csapja be őket, mint a többi felnőtt. Sőt, öntudatra ébreszti őket. Megtanítja nekik, hogy a szabadság a legfontosabb érték, melyhez minden embernek (így nekik) is joguk van. Együtt hozzák rendbe a rozoga várat, közben a francia himnuszt fütyülik. A gyermekek azonban lebuknak, és elfogatásukra több felnőtt is megindul. A szabadságukat nem kívánják feladni, harcolnak érte, és el is űzik a felnőtteket, ám harc közben az egyik kisgyerek, Kuksi halálos sérülést szerez. Kénytelenek bevinni őt a faluba, holott tudják; így elfogják majd őket. Kuksi ugyan meghal, ám Simon a városból olyan rendelkezést hoz, amely a gyermekeket felmenti a kényszű rablásokból fakadó bűntetések alól, sőt, a várat is az ő tulajdonukba helyezi.
A filmről
Az 1945-ben bekövetkezett rendszerváltás után mindegyik jelentősebb párt saját filmgyártó céget alapított, és a saját ideológiájának leginkább megfelelő filmet forgattatott le. A MAFIRT a kommunisták cége volt, s ők gyártatták le a Valahol Európábant Radványival.
A stábban a korszak szinte valamennyi nagy neve ott volt, sőt, a következő generáció legjelentősebb tagjai is mind ott segédkeztek.
A gyermek főszereplőket árvaházakból válogatták ki. A főszereplő Kuksira azonban sokáig nem akadtak rá, mígnem egyszer felfigyeltek a Filmgyár takarítónőjének kisfiára, Horváth Lacira, ő lett Kuksi. A gyerekek szinte önmagukat adták a filmben: a való életben is igazi csínytevők voltak (almát loptak, lerészegedtek a forgatás egyik napján, tintát öntöttek az egyik templom szenteltvíz tartójába stb.) A Valahol Európában forgatása után ugyanezekkel a gyerekekkel forgatta Makk Károly is első filmjét az Úttörők munkacímű Kék nyakkendős csillagok című művet, melyet azonban azonnal be is tiltottak.
A film forgalmazására a kommunista pártnak már nem volt pénze, ezért az összes forgalmazási jog Radványit illette, aki egy csapásra világhírűvé vált, s bejárta az egész Földet a filmjével.
A film bekerült a 2000-ben megválasztott legjobb 12 magyar film közé (Budapesti tizenkettő).
Stáblista
rendező: Radványi Géza
forgatókönyvíró: Balázs Béla ötlete alapján, Balázs Béla, Radványi Géza, Máriássy Félix, Fehér Judit (Máriássy Judit)
operatőr: Hegyi Barnabás
vágó: Máriássy Félix (a stáblistán összeállítóként van feltűntetve)
segédrendezők: Makk Károly, Bacsó Péter, Herskó János, Herskó Anna
segédoperatőr: Illés György
figyelő: Makk Károly
pedagógus, valamint a gyermekeket betanította: Gál Ferusz József
zene: Buday Dénes
hangmérnök: Rónay Gyula
díszlettervező: Pán József, Benda Miklós
gyártásvezető: Szirtes László
gyártó: Radványi produkció, MAFIRT
szereplők: Somlay Artúr, Gábor Miklós, Bánki Zsuzsa, Bárdy György, Horváth Laci, Rozsos István, Harkányi Endre, Rónai András (Ábrahám), Bicskey Károly, Tollas András, Kemény László, Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatói
Forrás:Wikipédia |