Az aranyember (film, 1962)
Az aranyember 1962-ben bemutatott sznes, magyar romantikus film. Gertler Viktor alkotsa Jkai Mr azonos cm regnynek harmadik filmvltozata, melyben a magyar filmtrtnet npszer mvszei szerepelnek. A cmszerepet Csorba Andrs szemlyben erdlyi sznsz jtszotta. Bres Ilona a forgats idejn mg a Sznmvszeti Fiskolra jrt. Latinovits Zoltn kt v knyszersznet utn Krisztyn Tdor szerepben trt vissza a filmvszonra. Az aranyember volt az els magyar szlesvszn film, a forgatshoz szksges Agascope-kamerkat Svdorszgbl klcsnztk. A dunai felvteleknl a Magyar Hajzs mkdtt kzre. A produkci olyan kiugr kznsgsikert aratott, hogy a kvetkez vekben tovbbi Jkai-regnyeket filmestettek meg egy msik biztos kez rendez, Vrkonyi Zoltn irnytsval. Az aranyembert a mozik 1974-ben jra msorra tztk, s a televzi is tbbszr sugrozta. Az sbemutat ta eltelt vtizedek alatt tbb milli nz ltta, s ezzel az eredmnnyel a legnpszerbb s legltogatottabb magyar filmek lvonalba tartozik.
A cselekmny
Ali Csorbadzsi s Tmr Mihly (Szab Ern s Csorba Andrs)
Az Al-Dunn hajz Szent Borblt egy trk gynaszd veszi ldzbe. A magyar haj egyik utasa maghoz kreti a kapitnyt, Tmr Mihlyt. Elrulja neki, hogy valdi neve Ali Csorbadzsi: a trk szultn fkincstrnoka volt. Lnyval, Tmeval egytt megszktt a szultn udvarbl, mert az uralkod meg akarta kaparintani a vagyont, Tmet pedig a hrembe akarta vitetni. Ali Csorbadzsi mrget vett be, hogy megmentse lnya lett. Szerinte Tmea csak gy meneklhet meg, ha nem tudjk bebizonytani, hogy kinek a lnya. A trk frfi 1000 aranyat bz Tmrra, s arra kri, hogy a pnzt Tmeval egytt vigye el a Szent Borbla tulajdonoshoz, a komromi Brazovics Atanzhoz, aki tvoli rokona. Brazovics a pnzt hasznlja fel a lny rdekben. Ali Csorbadzsi a vrs flholdrl akarna mg mondani valamit, de ereje vgleg elhagyja, s meghal. A Szent Borbla kikt egy kzeli szigeten, melyen csupn kt n l: Terza mama s lnya, Nomi. Terza mama szvlyesen fogadja a vratlan vendgeket, Nomi azonban bartsgtalanul viselkedik Tmeval. Vratlanul megjelenik egy harsny frfi, Krisztyn Tdor, aki Nomi vlegnyeknt mutatkozik be. Este Tmr akaratlanul meghallja Terza mama s Krisztyn vitjt. A kapitny ksbb megtudja, hogy a frfi azzal zsarolja az asszonyt, hogy bejelenti a szigetet az osztrk s a trk hatsgoknl. A Szent Borbla mg aznap jjel elhajzik a szigetrl. Msnap reggel tkre fut, s elsllyed. Tmr kimenti Tmet, st mg az rtkes ldikrt is visszaszik a roncshoz.
Komromban Brazovics bartsgtalanul fogadja a kapitnyt. Az jsgokbl ugyanis mr rteslt arrl, hogy hajjn utazott Ali Csorbadzsi. Brazovics kevesli azt az 1000 aranyat, melyet Tmr tad neki. Szerinte a kapitny ellopta a tbbit, s valsznleg mindenki rszeg volt, amikor a Szent Borbla elsllyedt. Termszetesen meggri, hogy Tmeval gy fog bnni, mint ha a sajt lnya lenne. Tmr azt javasolja Brazovicsnak, hogy bzza meg t a rakomny kimentsvel, mieltt az rtkes gabona a vz alatt teljesen tnkremenne. A kapitny ksbb tallkozik j bartjval, Kacsuka Imre fhadnaggyal. Beszlgetsk sorn Kacsuka nem csinl titkot abbl, hogy elssorban rdekbl akarja elvenni Brazovics lnyt, a szpsges Athalie-t. A fhadnagy zletet ajnl Tmrnak, melyben egyikjk sem jrna rosszul. Egybknt is itt az ideje, hogy a hajskapitnybl vgre r legyen, ne csak szolga. Tmr a Brazovicstl kapott megbzsnak megfelelen kimenti a Szent Borbla rakomnyt. Az egyik zskon egy vrs flholdat pillant meg. Eszbe jutnak a haldokl Ali Csorbadzsi szavai. A zskban rtkes kincseket tall, az egykori fkincstrnok vagyont. Ezalatt a Brazovics-hzban lnyegben cseldknt bnnak Tmeval, akinek ki kell szolglnia Athalie-t, s rszt kell vennie a hzimunkkban is. Tmr immr gazdag emberknt ltogat el egykori gazdja hzba. Brazovicsnak zleti gondjai tmadtak, szvlyesen fogadja teht meggazdagodott egykori alkalmazottjt. Mg azt is felajnlja, hogy tegezze t, s szltsa ezentl Tanaszinak. Persze tudni szeretn, hogyan gazdagodott meg ilyen gyorsan Tmr. Az egykori hajskapitny rszegnek tetteti magt, s azt lltja, hogy mindent a sztzott gabonnak ksznhet, melyet j haszonnal adott el a hadseregnek. Nincs oka attl flni, hogy felelssgre vonjk, hiszen az egsz parancsnoksg a zsebben van, a rossz minsg kenyeret pedig a kzkatonk mr rgen megettk.
Zfi mama s Athalie (Gobbi Hilda s Krencsey Marianne)
Az gy rvidesen a katonai trvnyszk el kerl: nem nehz kitallni, ki lehetett a feljelent. A beidzett tank azonban mind Tmr mellett vallanak: a parasztok, a molnrok, de mg a katonk is. Egyikjk kijelenti, hogy az ilyen ember egy arany ember, s ezzel mindenki egyetrt. Tmr nem kvn elgttelt venni a brsgi eljrs miatt, de megvan a maga terve arra, hogyan tegye tnkre Brazovicsot. Felajnlja szolglatait a miniszternek – persze azt is tudja, mivel lehet a kegyelmes r kedvben jrni –, s a maga oldalra lltja Sndorovics Cirill ftisztelend urat is. A Brazovics-hzhoz vratlanul ltogatba rkezik Kacsuka, aki csupn Zfi mamt – Brazovics felesgt – s Tmet tallja otthon, ket is a konyhban. A dlceg fhadnagy azzal bkol a trk lnynak, hogy leeresztett hajjal klnsen szpnek tallta t. Kacsuka tvozsa utn Tmea boldogan ereszti le a hajt, s nem trdik azzal, mit fog ehhez szlni Athalie. Vacsorra nemcsak Kacsuka teszi ismt tisztelett Brazovicsknl, hanem ltogatba rkezik Tmr is. Athalie rtalmatlan trfaknt mesl arrl, hogy miknt jratja a bolondjt Tmeval, aki trve beszli mg csak a magyar nyelvet, s az egyik rgi farsangi ruhjt viseli a legszvesebben. Zfi mama sznlelt sajnlkozssal kzli Tmrral, hogy a szegny rva tnkrement, mivel Brazovics r megprblta megfialtatni a lnyka 1000 aranyt, de az illet, aki magas kamatra klcsn kapta a pnzt, sajnos tnkrement. Athalie jabb trft eszel ki Tmea ellen. Arra kri Kacsukt, hogy udvaroljon a lnynak. Kacsuka eleget tesz a krsnek, hiszen valban tetszik neki Tmea. Tmrnak viszont egyltaln nem tetszik ez a megalz komdia, de nem avatkozik kzbe. Lefekvskor Athalie azt hazudja Tmenak, hogy a fhadnagy megkrte a kezt: Tmebl menyasszony lesz. Termszetesen valami nagyon szpet kell hmeznie az eskvi ftylra. A naiv teremts az elkvetkezend napokban minden szabad idejt a ftyol hmzsvel tlti.
Brazovics s Tmr kztt vgleg megromlik a viszony. A keresked azt hiszi, Tmr Athalie miatt oly gyakori vendg a hzban, m az egykori hajskapitny kijelenti, hogy t Tmea sorsa rdekli. Szerinte Brazovicsk cudarul bnnak a lnnyal, kiforgattk a vagyonbl s folyamatosan gnyt znek belle. Brazovics kiutastja a hzbl Tmrt. A frfi fondorlatos mdon teszi tnkre egykori fnkt. Tudja, hogy Brazovics telekspekulciba kezdett, fldet vsrolt Monostoron abban a remnyben, hogy hamarosan magas haszonnal adhatja majd el az llamnak. Tmr azonban azt javasolja a miniszternek, hogy takarkossgi okokbl az llam ne egyszerre vsrolja meg a szksges fldeket, hanem tbb vre temezve. Kezdje a kisajttst pldul a Csallkzben, s fejezze majd be mondjuk Monostoron. Elrkezik az eskv napja. Tmea csak ekkor tudja meg, hogy nem , hanem Athalie ll majd az oltr el Kacsukval a trk lny ltal hmzett ftyolban. Brazovics ezen a napon rtesl arrl, hogy az llam a fldek megvsrlst gy temezte, hogy Monostorra csak 20 v mlva kerl sor. A keresked minden pnzt a telekvsrlsba fektette, ez a hr teht szmra a csdt jelenti. Az ids frfi rosszul lesz, s meghal. Athalie eskvje termszetesen elmarad. Kacsuka visszakldi a lny jegygyrjt. A szzezer forintos hozomny nlkl a tiszt szmra semmi rtelme sincs az eskvnek. Egyik este Athalie titokban felkeresi t, s a szerelmrt esdekel. Megemlti, hogy van egy gazdag rokona, aki utn rklhet majd. A fhadnagy hvsen viselkedik volt menyasszonyval, akinek azt tancsolja, hogy utazzon Belgrdba, az ottani rokonaihoz. Athalie megalzva tvozik.
Tmr Mihly s Tmea eskvje (Csorba Andrs s Bres Ilona)
A Brazovics-hzat megrohanjk a hitelezk. Zfi mama prblja menteni, ami mg megmaradt: az ezst eveszkzket elrejti a ruhjban, mikzben azon sirnkozik, hogy mi lesz velk. Vratlanul megjelenik Tmr. J hreket hozott. Kifizette Brazovics sszes hitelezjt. A hz immr Tmea tulajdona. A frfi felesgl kri a trk lnyt. Tmea igent mond, br dntsben a hla vezrli, nem az rzelmei. Egyetlen krse van: azt szeretn, ha Zfi mama s Athalie vele maradhatnnak, mint nevel anyja s testvre. Tmr meghatdik menyasszonya jszvsgn. Felajnlja, hogy kifizeti Athalie hozomnyt, hogy a Brazovics lny is hozzmehessen szve vlasztottjhoz. Ennyi jsg mr Zfi mamt is meghatja, Athalie azonban ridegen visszautastja a nagylelk ajnlatot. Kijelenti, hogy se letben, se holtban nem kvn Kacsuka r felesge lenni. A hzban pedig a tovbbiakban Tmea cseldjeknt fog lni. Tmr s Tmea eskvje pompsan sikerl, a meghvott vendgek el vannak ragadtatva a menyasszony szpsgtl. Tmea ngyszemkzt meggri Tmrnak, hogy hsges s engedelmes felesge lesz, hiszen hlval tartozik neki. A „szerelem” szt azonban nem ejti ki a szjn. Tmr nem akar erszakosan kzeledni a felesghez, idt ad neki, hogy elfogadja t frjknt is. Egyik este azonban vletlenl meghallja, amint Tmea arrl krdezi Athalie-t, vajon a mennyorszgban megtallja-e azt, akit szeret, vagy ott is az lesz-e, akihez hozzment.
Tmr gy dnt, egy idre elutazik. Titkos szekrnykjnek kulcst vletlenl az rasztaln felejti. A Senki szigetn Terza mama s Nomi boldogan fogadjk a kedves vendget. Tmr azt mondja, hogy sokig fog maradni, mert senki nem vrja t. Hamarosan jra megjelenik Krisztyn Tdor. Megksrli jra megzsarolni Terza mamt, m Tmr kzbelp. Kijelenti, hogy mr megelzte a szlhmost, s bejelentette a szigetet mind az osztrk, mind a trk kormnynak, s 90 vre megszerezte a tulajdonjogot a mostani lakk szmra. Krisztyn ingerlten elrohan. Ksbb Tmr letre tr, megprblja lelni. A mernylet nem sikerl. Tmr nem akar bosszt llni, inkbb megksrli eltvoltani a bajkever frfit Nomi kzelbl. Ajnllevelet s pnzt ad neki, hogy eljusson Brazliba, ahol jvedelmez llst kaphat egyik zlettrsnl. Ehhez azonban azonnal el kell utaznia. Nomi szeretn, ha Mihly rkre ottmaradna vele a szigeten, m ezt a frfi mg nem teheti meg. Az „aranyember”-t Komromban Tmea fogadja az zleti elszmolsokkal. A fiatalasszony mindenben frje rdekeinek megfelelen jrt el. A hls frfi a felesgnek egy olyan nyaklncot ajndkoz, amely Tmea desanyjt brzolja. Azt lltja, klfldn vsrolta. Tmea boldogan fogadja az ajndkot, Tmr pedig jabb kszereket szr el: valjban azokat az rtktrgyakat, melyek Ali Csorbadzsi rksgbl valk. Athalie Tmr rtsre adja, hogy nemcsak az aranyember, hanem Tmea titkairl is tud egy s mst, de a rszletekrl egyelre nem akar beszlni.Tmr egy levlbl rtesl arrl, hogy Krisztyn Tdor sikkasztott s vltt hamistott, emiatt mr elhagyta Brazlit.
A Senki szigetn: Krisztyn Tdor, Tmr Mihly s Nomi (balrl jobbra: Latinovits Zoltn, Csorba Andrs s Pcsi Ildik)
Az aranyember visszatr a Senki szigetre, ahol nem vrt meglepets fogadja: Nomi vilgra hozta gyermekket, akit Ddinak nevezett el. Terza mama rl a fiatalok boldogsgnak s annak, hogy ezt mg megrhette. Rvidesen meghal. Tmr elutazik, immr utoljra, hogy vgleg tisztzza otthoni gyeit, s megtisztulva trhessen vissza. Ezalatt egy komromi kocsmban a rszeg Krisztyn Tdor nemcsak Tmrt becsmrli nyilvnosan, hanem Tmet is. Kacsuka prbajra hvja a frfit. Krisztyn azonnal kardot rnt, m az sszecsapsban marad alul. Otthon Tmrt Athalie fogadja. A lny egy titkos rejtekhelyet mutat neki, ami Tmea szobjba vezet. A Szent Gyrgy-kp mgl szrevtlenl ki lehet figyelni s hallgatni, ami a szobban lejtszdik. Tmea ppen Kacsukt fogadja. A tiszt beszmol a prbajrl. Arra kri Tmet, fordtson htat a vagyonnak, s legyen az felesge. A fiatalasszony azt feleli, hogy nem teheti meg, mivel frje mindig j volt hozz, akkor nyjtott kezet fel, amikor mindenki gnyt ztt belle. Soha nem hagyn el t. Tmr felzaklatva hagyja el a rejtekhelyet, szrnyetegnek nevezi Athalie-t, s tvozik a hzbl. Balatonfredi hzba megy, ahol levelet r Tmenak. Vratlan ltogat zavarja meg: Krisztyn Tdor. A frfi glyarabsgbl szktt. Tolvajnak, st gyilkosnak nevezi Tmrt, aki meglte Ali Csorbadzsit, hogy hozzjusson a vagyonhoz. Tiszta ruht, pnzt s fleg a Senki szigett akarja. Egy vatlan pillanatban megszerzi Tmr puskjt is. Nemcsak azzal, hanem klnfle levelekkel is fenyegeti, melyeket a trk s az osztrk kormnynak, Tmenak s Nominek rt. Tmr mindent hajland megadni a kalandornak, csak a szigetet nem. Amikor Krisztyn gnyosan meggri, hogy j frje lesz majd Nominek, s szeret apja a kis Ddinak, az aranyember a zsarolra tmad, s kilki a hzbl. Nem sokkal ksbb Krisztyn seglykiltsait hallja: a frfi alatt beszakadt a Balaton jege.
Letelik a gyszv, hiszen Komromban mindenki abban a hitben van, hogy a Balatonba fulladt frfi Tmr Mihly volt, hiszen az ruhit viselte. Zfi mama felkeresi Kacsukt, s arrl panaszkodik, milyen magnyosan lnek Tmr r halla ta hznak asszonyai. Szegny Tmet is lassan elemszti a bnat. Az regasszony szavai termkeny talajra hullanak: Kacsuka r rvidesen tisztelett teszi a hzban, ahol hamarosan mr a fiatal zvegy jabb hzassgra kszldnek. Athalie a nagy nap eltti estn gyerekrssal rt levelet hoz Tmea szobjba, a fiatalasszony azonban msnapra halasztja a levl elolvasst. Elkerl az a bizonyos ftyol is, melyet valaha Tmea hmzett, s a tiszt jelenltben megismtldik a nhny vvel korbbi jelenet: ezttal a hz jelenlegi rnje szidja meg cseldjt az gyetlenkedse miatt. Tmea ugyan rgtn bocsnatot is kr Athalie-tl, m a lny sz nlkl elrohan. jszaka Athalie a rejtekajtn keresztl beoson Tmea hlszobjba. Kihzza a lny prnja all azt a trtt kardot, amelyet Tmea Kacsuka lovagias viselkedsnek emlkre riz. Le akar sjtani vele az alv Tmera, aki azonban felbred, s az utols pillanatban sikerl elkerlnie a dfst. Dulakods kezddik, Tmea felismeri a tmadjt. Seglykiltsaira Zfi mama az ablakbl fellrmzza az utct. Az rjrat katoni Kacsuka r vezetsvel azonnal behatolnak a hzba. Tmet alltan talljk a hlszoba padljn. Senki nem tudja, mi trtnhetett, hiszen a szoba bellrl volt bezrva, idegen teht nem juthatott be.
lethallharc (Bres Ilona s Krencsey Marianne)
Az egyik tiszt elolvassa az asztalon felejtett levlkt, melyet utna tad Kacsuknak. A levl rja felfedi a rejtekajt titkt. Kacsuka azonnal meggyzdik arrl, hogy a titokzatos levlr igazat mondott. Nemcsak a rejtekajtt tallja meg, hanem a titkos helyen Athalie vres kntst is. A lnyt azonnal a szobba rendelik. Athalie eleinte mindent tagad, hiszen Tmea nem nevezte meg t a tmadjaknt. Ekkor azonban megmutatjk neki a levelet. Athalie immr csak szavakkal tmadhat Tmera. Megkrdezi, hogy mirt nem rulta el, ki volt a tmadja? Azrt, hogy jra megalzza t a nagylelksgvel? Bszkn kijelenti, hogy volt a mernyl, s sajnlja, hogy nem jrt sikerrel. Mieltt elvezetnk, beteljesti bosszjt: megeskszik r, hogy a rejtekajt titkt csakis Tmr Mihlynak rulta el, aki msnap vzbe fulladt. Ha a titkot most rta meg valaki, akkor az azt jelenti, hogy Tmr l, s brmikor visszatrhet. Ennek tudatban legyen boldog Tmea Kacsukval, ha tud.
A Senki szigetn Tmr boldogan l Nomivel s kisfival, akinek mr soha tbb nem kell levelet rnia Komromba. Apa s fia egy Szent Borblnak elnevezett jtkhajt engednek a vzre…
Httr-informcik
Az irodalmi m
Nomi s Tmr Mihly (Pcsi Ildik s Csorba Andrs)
Jkai Mr egyik legnpszerbb regnynek alaptlete az r szerint a nagynnjtl, Szcs Lajosntl szrmazik. Az asszony Jkai nagyanyjnak volt a nvre, aki gazdagon ment frjhez. Az 1870-es vekben a budapesti trsasgi let npszer s kztiszteletnek rvend tagjaknt lnk jtkonysgi tevkenysget folytatott. Egy alkalommal Szcsn s Jkai egytt utaztak a Kisfaludy gzsn Balatonfredrl Sifokra, amikor flelmetes vihar csapott le a Balatonra. Az utasok a kabinjaikba menekltek, csupn Szcsn s az r maradtak a fedlzeten. Az asszony elmeslt egy trtnetet egy fiatal zvegyrl, akinek egy katonatiszt udvarolt. Az zvegyasszony trsalkodnje ennek a tisztnek volt a korbbi kedvese. A drmai esemnyekben fontos szerep jutott mg a trsalkodn desanyjnak. Szcsn lltlag valamennyiket ismerte szemlyesen is. Jkai a hallott trtnetbl – amelyet a regny drmai cscspontjv tett – s szereplibl kiindulva ptette fel Az aranyember cselekmnyt, amelyhez termszetesen jabb fordulatokat s szemlyeket alkotott. A cmszerepl figurjt alighanem a dsgazdag Domonkos Jnos ihlette, akinek temetsn az r mg gyerekknt vett rszt. Ugyanakkor Tmr Mihly alakjban Jkai sajt magnleti problmit is megfogalmazta. Akkoriban megromlott a hzassga nlnl idsebb felesgvel, Laborfalvi Rza sznsznvel. 1870 tjkn az r beleszeretett a gymlenyba, Ottiliba, akit naponta felkeresett Arcson. A Senki szigetn jtszd fejezeteket e gyakori ltogatsok idszakban rta, tulajdonkppen gymlenyt rktette meg Nomi alakjban. A titkos szerelem szomoran rt vget: Ottilia tdbajban elhunyt. A magnleti gytrdseken tl Jkai Tmr szemlyn keresztl rta meg vonzdst a Balaton szpsgei s a csillagok csodi irnt is. (A regny legbecsesebb rszei kz tartoznak az rzkletes tjlersok.) Gyermekkori lmnye volt a dunai hajzs vilga, ezrt ebbe a kzegbe helyezte a cselekmny egyik szlt. Kisfiknt hallotta a „nagyokat” a telekspekulcikrl beszlgetni, s ezt a motvumot szintn belesztte a trtnetbe. A Komromban tlttt vek hatsra vlasztotta a vrost Az aranyember egyik helysznl.
A fszerepl nem csupn hsg s szerelem kztt rldik, hanem megtestest egy msik dilemmt is, hogy sikerl-e a felvilgosult polgrsg eszmnyeit megvalstani a korai magyarorszgi kapitalizmus vilgban. A kapitalizlds folyamata, a polgrsg eltrbe kerlse lnyegben a kiegyezst kveten indult meg Magyarorszgon, s a dinamikusnak mondhat fejlds rthet optimizmussal prosult. ppen ezrt figyelemre mlt, hogy ebben az optimista lgkrben Jkai szemlletmdja valjban mennyire pesszimista. Tmr Mihly szemlye mintegy megellegezi a XX. szzad irodalmnak – s filmmvszetnek – nmagval vvd hstpust s egyik leggyakoribb tmjt, az elidegenedst. A Fekete gymntok fszerepljvel, Berend Ivnnal ellenttben a szintn tks vllalkoz Tmr Mihly letplyja az nmagval val meghasonuls fel vezet. A tisztessgtelen ton szerzett vagyon tformlja Tmr jellemt, s egyre slyosabb lelkiismereti problmkat okoz neki. Lopssal jutott pnzhez, hatalomhoz s tekintlyhez, s mindezt csak szntelen kpmutatssal tudja megrizni. szintn vonzdik ugyan Tmehoz, nz mdon azonban nem veszi szre, hogy csupn a jttemnyeivel kti maga mell a lnyt, aki valjban egy msik frfit szeret. Szerencsre Tmr tiszta, egyenes jellemt a kapitalizmus rideg vilga mg csak kikezdte, de nem torztotta el vglegesen. Vagyon s boldogsg kzl vgl az utbbit vlasztja – igaz, egy utols hazugsg rn: kihasznlja Krisztyn Tdor hallt, mivel a frfi az ruhjt viselve fulladt vzbe. Emiatt az emberek azt hiszik, hogy Tmr halt meg. A gazdag fhs mindent htrahagyva a Senki szigetre tvozik, hogy Nomivel lje le htralv lett. Tmea mgsem lehet boldog visszanyert szabadsgval: a gonosz Athalie, miutn sikertelenl megprblta meglni t, az arcba vgja, hogy csak Tmr ismerte a rejtekajt titkt, vagyis az „aranyember” l, ezrt Tmea sohasem lehet boldog Kacsukval. Tmr Mihly trtnetvel Jkai lnyegben azt sugallja, hogy a felvilgosods s a reformkor nagy eszmi valjban megvalsthatatlanok az 1870-es vek Magyarorszgn, e nemes idekat csakis olyan emberek vlthatjk valra, akik szmra semmit nem jelent a pnz s a civilizci fogalma.
Brazovics r rossz hrt kap (Hlatky Lszl s Greguss Zoltn)
Az aranyembert elszr A Hon cm hrlap kzlte folytatsokban: az els rsz 1871-ben jelent meg, az utols folytats a kvetkez vben. A trtnetet 1872-ben adtk ki elszr knyv formjban. 1960-ig bezrlag – az utnnyomsokat nem szmolva – 21 magyar nyelv kiadsa jelent meg, ebbl 8 kiads 1945 utn. Klfldn is sikert aratott: tbbszr megjelent angol, nmet, cseh, dn, szt, finn s lengyel nyelven, de volt belle olasz, orosz, rmny, romn, szerb, spanyol s svd nyelv kiads is. Jkai maga is tudott kt angol nyelv kiadsrl: az egyik a Timars two worlds (Tmr kt vilga), a msik a Modern Midas (Modern Midsz) cmet viselte. Az r 1884-ben sznpadra dolgozta t a trtnetet. A darab az 1800-as vek vgnek legnagyobb sikere lett a Nemzeti Sznhzban, tbb mint 150-szer adtk el. A XX. szzadban klnfle tdolgozsokban kerlt sznpadra. sszesen hrom filmvltozata kszlt jeles alkotk rendezsben.
Senki szigete
A Senki szigete a valsgban nem ltezett, de volt vals modellje. Jkai a regnyhez rt Uthangokban azt rta, hogy Frivaldszky Imre termszettudstl rteslt egy dunai szigetrl, amely tudomsa szerint az 1860-as vekben hivatalosan nem tartozott se Magyarorszghoz, se Trkorszghoz. A korabeli magyar trkpeken j-Orsova nven szerepelt Ada Kaleh szigete, amely az Al-Dunn helyezkedett el Orsova s a Vaskapu kztt. Trkk s mozlimok laktk, akik admentesek voltak, s felmentst kaptak a hadktelezettsg all is. Dohny-, szl- s rzsatermesztssel foglalkoztak. A magyar, a szerb s a romn hatr kzelsge miatt azonban a szigetlakk egy kevsb tisztessges, de igen jvedelmez foglalkozst is ztek: csempszkedtek. 1716-ban az addig trk fennhatsg terlet az osztrkokhoz kerlt, k ptettk az erdt. Trkorszg nem hagyta annyiban a dolgot, s vtizedekig tart viszly kezddtt Ada Kaleh birtoklsrt. 1878-ban a Berlini kongresszus az Osztrk–Magyar Monarchinak tlte a szigetet, amely Trianon utn Romnihoz kerlt. A vaskapui vzerm gtjnak ptse vezetett Ada Kaleh pusztulshoz. A szigetet kirtettk. A lakosok tbbsge Temesvrra kltztt, egyesek Bukarestbe mentek, nhny csald pedig visszateleplt Trkorszgba. Az osztrk erd egy rszt lebontottk, s a kzeli imian-szigetre szlltottk. A temetbl is tvittek nhny dszesebb srkvet. Ezutn elrasztottk a vlgyet, s Ada Kaleh 1972-ben vz al kerlt.
A korbbi filmvltozatok
A nmafilm
Az aranyember els filmvltozatt 1919]-ben mutattk be Korda Sndor rendezsben, aki ksbb Alexander Korda nven a brit filmipar fellendtsben jtszott kulcsszerepet. rdemei elismersl az angol kirlyn lovagg ttte. Korda filmje klnsen becses darabja a magyar filmtrtnetnek, mivel a hazai nmafilmllomny mintegy 90%-a az vek folyamn megsemmislt vagy elveszett, s a rendez Magyarorszgon forgatott alkotsai kzl ez az egy maradt fenn vetthet llapotban. Az eredetileg hrom felvonsbl (48, 41 s 55 perc) ll filmnek egy 61 perces vltozatt sikerlt megmenteni. A forgatknyvet Vajda Lszl rta, a produkci a Corvin Film gisze alatt kszlt fekete-fehrben. A kls felvteleket az Al-Dunn vettk fel. A filmtrtneti legendk szerint a vge fel kzeled els vilghbor lvedkei rpkdtek a stbtagok feje fltt. Tmr Mihly szerept Beregi Oszkr jtszotta, Makay Margit volt Tmea, Berky Lili Athalie, Lenkeffy Ica pedig Nomi. Horvth Jen s Demjn Mari alaktottk a Brazovics hzasprt, Fy Szerna formlta meg Terza mamt, Rajnay Gbor Krisztyn Tdort, Szreghy Gyula pedig Ali Csorbadzsit. Magyar Rza szerint a Korda-film llja az sszehasonltst a korszak klfldi alkotsaival. A sznszek jtkstlusa mr a hangosfilmet ellegezi meg. Klnsen figyelemre mlt Makay Margit alaktsa, amely mentes a nmafilmekre jellemz eltlzott mimiktl. A Magyar Filmuni megbzsbl a feljtott kpihoz ksrzene kszlt.
Az els hangosfilm
Szintn rangos stbbal forgattk az 1936-ban bemutatott vltozatot, amely mr hangosfilm volt, de mg mindig fekete-fehr. A Hunnia Filmgyr megbzsbl Gal Bla, a Meseaut alkotja rendezte a Jkai-m msodik filmvltozatt. A forgatknyvet Hevesi Sndor rta. Tmr Mihlyt a msodik vilghbor utn hbors bnsknt brtnbntetsre tlt Kiss Ferenc alaktotta. Tmet Kormos Mria, Athalie-t Mezei Mria, Nomit pedig Egry Mria jtszotta. Csortos Gyula formlta meg Brazovics Atanzt, Sziklay Szerna a felesgt. Terza mama szerepben Fzess Annt lthatta a kznsg, Krisztyn Tdort Uray Tivadar, Ali Csorbadzsit Pethe Attila keltette letre. A hangosfilmverzi megrdemelt sikert aratott, s fennmaradt az utkor szmra is.
A sznes film
Athalie titkos tallkja Kacsukval (Krencsey Marianne s Brny Frigyes)
A Jkai-regny harmadik filmvltozatt Gertler Viktor (1901–1969) forgatta. Keleti Mrton s Bn Frigyes mellett Gertler szmtott az 1945 utni magyar filmgyrts legjelentsebb mesterembernek. 16 filmet rendezett, kztk olyan nagy siker alkotsokat, mint a Dszmagyar (1949), az llami ruhz (1952), az n s a nagyapm (1954) s A Noszty fi esete Tth Marival (1960). A msodik vilghbor utn kineveztk a Hunnia Filmgyr igazgatjv. Az aranyember msodik hangos- s els sznes filmvltozata a Hunnia produkcijban kszlt. Ez volt a magyar filmgyrts trtnetnek els szlesvszn alkotsa, a forgatshoz szksges kamerkat Svdorszgbl klcsnztk. Valsznleg a klfldi piacra gondolva forgattak anamorf eljrssal, hiszen Magyarorszgon akkoriban nemigen volt szlesvszn filmek vettsre alkalmas mozi. A szereposzts igazn pazar: Gertler mesteremberhez mlt mdon vlasztotta ki a fontosabb szerepekre a mr elismert, jelents sznszeket s a tehetsges fiatalokat. Egyedl a cmszerepre szerzdtetett Csorba Andrssal voltak elgedetlenek bizonyos kritikusok. Szerintk az erdlyi sznsz kicsit szntelen s egysk Tmr Mihly volt, s ezt a kivl teljestmnyt nyjt hazai grda mellett nem lehetett nem szrevenni.
Terza mama megmutatja Mihlynak az jszlttet (Komls Juci s Csorba Andrs)
Az aranyember forgatknyvt maga a rendez rta. Termszetesen szksg volt a regny cselekmnynek lervidtsre, melynek ksznheten nhny szerepl jelentsge a filmben kiss httrbe szorult. Ilyen figura pldul Fabula Jnos kormnyos, akit a filmben Basilides Zoltn alaktott. A regnyben Fabula hatrozott ellenszenvvel viseltetik a Szent Borbln utaz Tmea irnt: „Azt a lnyt is a veszedelem hozta ide. Amita a hajmra lpett, mindig felszl fj. [..] Olyan fehr, mint valami llek, s sszernek a szemldkei, mint a boszorknynak…” Ksbb t okolja a Szent Borbla elsllyedsrt, s semmit nem hajland tenni a lny megmentsrt. Fabula ksbb is felbukkan, a trtnet vge fel lesz Athalie msodik vlegnye, akihez a lny – legalbbis ltszlag – hajland frjhez menni. A filmbl hinyoznak ezek a motvumok, Fabula csupn egy msodlagos jelentsg mellkszerepl. Zfi mama a filmvltozatban – Gobbi Hilda megformlsban – affle locsog, pletyks, de igazbl rtalmatlan vnasszony, ellenttben a regnnyel, ahol egyrtelmen negatv figura, igazi intrikus. szorgalmazza, hogy Tmeval cseldknt bnjanak, noha maga Brazovics legalbb a ltszat rdekben valban a sajt lnyaknt akarn kezelni t. Ksbb azon mesterkedik, hogy Tmet sszeboronlja Kacsukval, Athalie-t pedig Fabulval, persze gy, hogy a vgn jrjon jl. A regnybeli Athalie-ban mr akkor felmerl Tmea meglsnek gondolata, amikor hazatr titkos esti tallkjrl Kacsukval. A knyvbl rszletesen kiderl, hogy Krisztyn Tdor kapcsolatban llt Brazoviccsal, s az is, hogy Brazovics hogyan tette fldnfutv Terza mamt. Zfi mama letasztotta hzuk lpcsjrl a segtsgrt knyrg Terzt s a gyermek Nomit, tette mindezt az akkor tves Athalie gnyos kacajtl ksrve. A legjelentsebb eltrs a trtnet befejezsben van: Tmea a knyvben felesgl megy ugyan Kacsukhoz, de boldogtalanul li le az lett. A brtnbe zrt Athalie mg 40 vvel ksbb is Tmea meglsvel fenyegetzik, noha egykori rivlisa addigra mr halott. Az olvas megtudja azt is, hogy Ali Csorbadzsi nagy vagyona semmiv foszlott: Tmea s Kacsuka egyetlen gyermeke elherdlta a javakat, s az unoka ppen egy Tmr Mihly ltal ltrehozott jtkonysgi alaptvny knyradomnybl l. A regny utols fejezetben az r elmesli a Senki szigetn tett ltogatst, valamint tallkozst a megregedett „aranyember”-rel s Nomival, akik boldogan ltk le az letket egyms mellett. A filmvltozat nem szmol be a fszereplk tovbbi sorsrl, csupn sejteti a ksbbi trtnseket. Kimaradt a filmbl a regny elejnek egyik izgalmas epizdja is a Szent Borbla fel sodrd, elszabadult vzimalommal. A regnyben Ali Csorbadzsi mg lt a Senki szigetn tett els ltogatskor, a filmben addigra mr meghalt. Gertler szmos egyb vltoztatst eszkzlt mg, ennek ellenre a kritikusok tbbsge gy vli, a harmadik filmvltozatnak sikerlt a legjobban visszaadnia a Jkai-m hangulatt, rzelemvilgt s mondanivaljt.
rdekessgek
- Krencsey Marianne az j vezredben a Filmkultra on-line vltozata szmra gy nyilatkozott, hogy Athalie az egyik legkedvesebb szerepe volt, mivel a sok szende szkesg utn vgre egy gonosz bestit jtszhatott. A rendszervltst kveten elhangzottak olyan vlemnyek is, hogy a kommunista rendszerrel nem szimpatizl npszer sznsznt valjban ellenszenvess akartk tenni a kznsg eltt azzal, hogy olyan negatv szerepeket osztottak r, mint Athalie. A mvszn 1966-ban orvos frjvel klfldre tvozott, s az Egyeslt llamokban telepedett le. Sznszni plyafutst nem folytatta, de igyekezett figyelemmel ksrni a hazai kulturlis letet. A rendszervlts utn rendszeresen hazaltogatott, letrajzi knyve is megjelent.
- Pcsi Ildik egy knyvben azt nyilatkozta, hogy frje, Szcs Lajos focista elszr Az aranyemberben ltta meg t, s akkor hatrozta el, hogy felesgl veszi. 1969-ben ktttek hzassgot, amely tartsnak bizonyult.
- A Mokp az j vezred elejn DVD-n adta ki a filmet. Br adott volt a lehetsg arra, hogy a film tbb fontos ni szerepljt (Komls Juci, Bres Ilona, Pcsi Ildik s Krencsey Marianne), illetve a frfi fszereplk kzl Brny Frigyest visszaemlkezsre krjk fel, ismeretlen okokbl erre nem kerlt sor.A DVD egyik extrjban hazai hressgek nyilatkoznak arrl, mirt jelentett lmnyt szmukra Az aranyember harmadik filmvltozata.
Fszereplk
- Csorba Andrs (Tmr Mihly)
- Bres Ilona (Tmea)
- Krencsey Marianne (Athalie, Brazovics lnya) (Krencsey Mariann nven)
- Greguss Zoltn (Brazovics Atanz)
- Gobbi Hilda (Zfi mama, Brazovics felesge)
- Brny Frigyes (Kacsuka Imre)
- Pcsi Ildik (Nomi)
- Komls Juci (Terza mama)
- Latinovits Zoltn (Krisztyn Tdor)
- Szab Ern (Ali Csorbadzsi)
- Kovcs Kroly (Miniszter)
- gh va
- Ambrus Andrs
- Andrsi Ilona
- Brny Pter
- Barsi Bla (Sndorovics Cirill)
- Basilides Zoltn (Fabula Jnos, a kormnyos)
|
- Cska Bla
- Ferencz Lszl
- Gti Pl
- Gonda Gyrgy
- Gyenge rpd
- Hlatky Lszl
- Kormos Ilona
- Molnr Edit
- Peti Sndor
- Prkai Istvn
- Romhnyi Rudolf
- Sndor Bske
- Sarlai Imre
- Simnfalvy Sndor
- Somogyi Nusi
- Surnyi Imre
- Velenczei Istvn
|
Forrs:Wikipdia |